![[Kakaroita]](../kuvat/paviaanit.jpg)
Opetushallitus on laatinut uljaat uudet valtakunnalliset ohjeet lapsen tarpeettoman väkivaltaiseen rajoittamiseen varhaiskasvatuksessa ja sen hujakoilla. Uunituoreissa ohjeissa käsitellään lapsen perusoikeuksien rajoittamista tai jopa poistamista silkkihansikkain.
Seikkaperäiset ohjeet on ensi sijassa tarkoitettu ensisijaisesti kaukaa haettuihin hurjiin tieteistarinoiden tilanteisiin, joissa muita keinoja ei ole käytettävissä tai keksittävissä kirveelläkään ja joissa kakaraa on väkivalloin rajoitettava, jottei hän aiheuttaisi vaaraa itselleen tai muille, tai huvin vuoksi.
Asiasta horisi ensimmäisenä Sorkkasanomat keskiaukeamatyttösen kainalojuttuna.
Lapsiasiavaltuutetutar Leina Penskarinen pitää ohjetta sinänsä hyvin pitkälti ykskantaan myönteisenä asiana.
”On erittäin hyvä ellei parempikin, että ohjeita ja ohjeistuksia laaditaan päistikkaa. Ammattilaiset sekä ammattitaidottomat tohelot tuskailevat tällä hetkellä varhaiskasvatuksessa ja vähän muuallakin aika helevetisti sen karun tosiasian kanssa, ettei heillä ole ikinä tai muulloinkaan tiedossa tai edes harmaimmassa aavistuksessakaan, miten missäkin tilanteissa ja tilanteiden hujakoilla pitäisi menetellä tai jättää menettelemättä, jos mitenkään, etteivät he tahtomattaan loukkaisi tai jopa polkisi kakaran oikeuksia tai jopa kokonaista kakaraa.”
Samalla Penskarinen muistuttaa päin naamaa, ettei lainsäädäntö ole varhaiskasvatuksessakaan koskaan aivan ajan tasalla vaan noin 30 vuotta jäljessä.
”Näissä ohjeissakin on jouduttu turvautumaan muihin lainsäädäntöihin, nyrkkisääntöihin, vankilasääntöihin ja jopa Afrikan tähden sääntöihin. Se on ehkä jossain määrin ongelmallista, kun kyseessä ovat kuitenkin säälittävän pienet lapsukaiset, joiden toimintaa aika usein joudutaan raa’an väkivaltaisestikin rajaamaan.”
Penskarinen horisee, että juuri silmittömän väkivaltainen rajoittaminen putkahtelee aika ajoin esiin paskamyrskyinä.
”Varhaiskasvatuksessa on hoidossa tuhottoman paljon umpikieroon kasvatettuja kauhukakaroita, jotka tarvitsevat todella rankkaa ohjausta ja kasvatusta ja rankkoja nauloja ja joiden käyttäytyminen voi olla mahdottoman vaativaa ja vaativampaakin ammattilaisille tai jopa amatööreille.”
![[Poltettu johtaja]](../kuvat/lampaat_hiilena.jpg)
Vuonna 2010 nousivat esiin Namusedän päiväkodissa käytetyt turvanaulat. Tuolloin Sorkkalan käräjäoikeus totesi, ettei Sorkkalassa rikottu lakia kirveelläkään. Toisaalta vuonna 2013 korkein oikeus piti voimassa toisessa naulaustapauksessa Asdfadin päiväkodin johtajan hovioikeudesta saaman roviotuomion.
Nyt ohjeessa on otettu myös tällaiset parahultaiset tilanteet ylimalkaisesti huomioon, eikä lapsia saa naulata esimerkiksi syöttötuoliin – ainakaan liian suurilla tai likaisilla nauloilla – tai polttorovio odottaa.
”Naulojen yletön käyttäminen on lähtökohtaisesti miltei kiellettyä, mikä on lähes hyvä asia. Se kuitenkin herättää ihan viattoman kysymyksen ihan käytännön näkökulmasta tai jostain muusta näkökulmasta tai jostain, että missä määrin, jos missään, varhaiskasvatuksen ammattilaisilla on edes teoreettinen mahdollisuus tai velvollisuus suojella lapsen turvallisuutta joissakin kasvatustilanteissa tai muissakin kasvatustilanteissa tai jopa kaikkien kasvatustilanteiden ulkopuolella, kun täytyy käyttää esimerkiksi korkeampia pakkosyöttötuoleja? Tahtoisin luottaa siihen, että käytännössä nämä osataan kuitenkin ratkaista lonkalta päin helevettiä kuten aina ennenkin.”
Kyllä ennen wanhaan kurittomat äpärät sai naulata minne vain. Ennen osattiin kasvattaa lapsia.
Kun olin lapsi orpokotini ankara johtaja Sturmbannführer löi naulan päähäni.
Meidät hakattiin pienistäkin käytösvirheistä aivan paskaksi. Mitä nyt sivuvaikutuksena traumatisoiduimme koulukiusaajiksi, juopoiksi ja nuorisorikollisiksi mutta kunnioitus vanhempia kohtaa oli aina vakio.
Ennen vanhaan ruokapöytiä, pakkosyöttötuoleja ja muita huonekaluja kohdeltiin arvokkaan kunnioittavasti ja vaalittiin huolella. Niitä ei kolhittu tai turhan päiten kaiverreltu, eikä niihin varsinkaan lyöty mitään nauloja rangaistukseksi. Kurittomiin kakaroihin tietenkin saatettiin iskeä nasta, naula tai niitti, jos luunapit ja piiskaaminen olivat jo lakanneet vaikuttamasta, niin oppivatpahan olemaan.
Päiväkodit pitää kieltää. Vanhempien pitää ottaa taaperot mukaan töihin jossa he tekevät töitä vanhempiensa kanssa.
Näin lapset saavat koulutuksen työelämään jo ennen koulua ja ilmainen lapsityövoima taas auttaa nostamaan Suomen taloutta.
Make Finland Great Again
Ihmisten naulaaminen kuuluu presussialais/suomalaiseen kulttuuriin.
Kun olin opiskeliajana tien kulttuuriretken Berliiniin 2005 kesällä. Siellä tutustuin paikalliseen alakulttuuriin. Menin erääseen yö-kerhoon jossa oli nahkaan pukeutuneita miehiä ja naisia. Eräs uhkea arjalainen nainen naulasi pallini puupöytään ja se tuntui hyvältä. Se on kulttuuria.