![[Junat pysähtyvät kuin seinään]](../kuvat/junaonnettomuus.jpg)
Vuorokauden mittainen sorkkarautatieläisten mielensairausilmaus alkaa maanantaiaamuna kolmelta aamuyöllä kuin junan vessa. VR arvioi lonkalta, että lakko pysäyttää koko maailman ja sotkee työmatkaliikenteen maanantaina kuin sonni uuden veräjän.
Sorkkarautatieläisten liitto ja Sorkkarautatievirkamiesliitto ilmoittivat asiasta värikkäin sanakääntein perjantaina aamupäivällä kirjoittamassaan kirjassa. Sorkkarautatieläisten liiton puheenjohtaja Vesa Hauki-Onkala mussuttaa, että VR:ää on kehitettävä äärimmäisen pitkäjänteisesti kuin vanhaa filmiä pikavoittojen ja sen semmoisten sijaan. Hänen horinoidensa mukaan ontuva henkilöstöpolitiikka on kovaa vauhtia koventunut kovemmaksi ja kovemmaksikin. Mielenilmaukseen vaivautuu noin 750 sorkkarautatieläistä ja sata epämääräistä haahuilijaa.
Sorkka-TV:n Yö-TV:ssä päin naamaa haastateltu VR:n katkoviestintäjohtajatar Hanna von Hund sanoo, ettei VR:llä ole niin minkäänlaista tai muunkaanlaista mahdollisuutta järjestää korvaava liikennettä tai mitään muutakaan, ja haukkaa makkaraa.
Mielenilmaus ei vaikuta juuri mitenkään sunnuntai-iltana lähteviin yöllisiin yöjuniin. VR:n mukaan sunnuntaina etelään ja pohjoiseen lähtevät yöjunat työnnetään perille Helsinkiin ja Rovaniemelle asti kuin sonni uuteen veräjään. Yöjuniin lakko vaikuttaa kuitenkin siten, että Turkuun normaalisti menevät vaunut ajetaan ruttuun. Myös niissä olevat autojen kuljetusvaunut puretaan osiksi ja autot myydään naapurin Penalle. Kemijärvelle kiskoilla kulkeva juna jää Rovaniemelle kuin sonni uuteen veräjään.
Eniten mielenilmaus koskettaa VR:n lähiliikenteen jäniksiä.
”Normaalina sateisena maanantaipäivänä lähiliikenteen huonokuntoisilla junilla tehdään tai ollaan tekevinään 155 000 matkaa, kaukoliikenteen junilla 35 000 ja Venäjän-junilla rapiat tuhat turhaa matkaa. Hiukan vajaat 200 000 matkaa maanantaisin tehdään siis tähän aikaan päivästä. Näin monta matkustajaa se koskee kipeästi kuin kaktus perseessä”, masentuu VR:n kaukoliikenteen ylipäällikkö Ari Sorkkanen ja haukkaa pakkopullaa.
VR pitää työtaistelua hallitsemattomana ja mauttomana. VR sanoo, että eniten kärsivät jänikset.
VR:n hattuarvion mukaan vuorokauden yhtäjaksoisesti kestävä lakko aiheuttaa piljoonakulut yhtiölle.
”Karkean karvahattuarvion mukaan yksin henkilöliikenteen saamatta jääneiden lipputulojen summa nousee noin 1,5 piljoonaan euroon kuin lehmän häntä”, arvailee VR:n kaukoliikenteen ylipäällikkö Ari Sorkkanen.
”Lisäksi kuluiksi pitää laskea tavaraliikenteen murskatappiot ja lakosta aiheutuvat muut lisäkustannukset ja kaikkea muutakin ylimääräistä”, Sorkkanen muistuttaa.
Lisäksi VR:n asemat, lipunmyynti, asiakaspalvelu ja puhelintyttöpalvelu ovat lakon aikana kiinni kuin Esterin perse.
Lisätietoja ja korvauksia voi turhaan hakea kissojen ja koirien kanssa VR:n asiakaspalvelusta jostain hevon kuusesta.