![[Yksi tai kaksi tai jopa kolme lammasta]](../kuvat/lampaita.jpg)
Yksi tai kaksi tai jopa kolme lammasta jäi sähköpostijakeluauton alle Kynämäellä torstaina aamuyöllä johonkin aikaan. Lampaista ainakin toinen kuoli ja toinenkin on kanttuvei. Kolmas oli kuvitelmaa.
Jakeluauton savolaisen kuljettajan mukaan tiellä tai jossain oli kolme tai ehkä jopa neljä lammasta, joista ainakin yhteen jos toiseenkin auto saattoi osua tai saattoihan se yhtä hyvin olla osumattakin. Toiset lampaat juoksivat päin helevettiä.
Auto ei vaurioitunut törmäyksessä hengenvaarallisesti. Se on korjattavana läheisessä Ranen vehkeessä.
Poliisin silinterihattuarvion vastaisesti kuollut lammas oli jokavuotinen pentu. Kuollut elukka on toimitettu Sorkkalan aliopiston ruokalaan.
Paikattoman lammastusseuran villilammasyhdysmiehetär jäljitti pää kolmantena jalkana metsään päätä pahkaa paennutta elukkaa 15 sekuntia. Näennäisetsinnät lopetettiin noin kello 11, koska mitään eläimen loukkaantumiseen kintaalla viittaavaa ei saatu itsestään selville kolmen minuutin istuskelun tuloksena, perse paleltui ja kahvikin alkoi jo jäähtyä.
Jos Kynämäen alueella joku havaitsee tai luulee havaitsevansa poikkeavasti tai muuten vain erikoisesti käyttäytyvän lampaan, niin siitä käsketään ilmoittamaan välittömästi ja nopeamminkin sakon uhalla poliisille tai jonnekin.