Manneweb – Manne-uutiset – Satunnainen uutinen

Šakkitaiteilija aikoo syöttää teloitetun lampaille (23.1.2009)

[Nälkäinen lammas]

Sorkkalaistaiteilija Marko-Tapani Hevaristi valmistelee vaivihkaa kaikessa rauhassa tekelettä, jossa ihminen pakkosyötetään lampaille, vaikka lampaat söis. Šakkitaidetekeleistään tunnettu Hevaristi on sopinut kuolemaantuomitun sorkkalaismiehen kanssa, että tämä panttaa ruumiinsa taiteen hyväksikäyttöön, kirjoittaa Taidepaperi-verkkojulkaisuhässäkkä abstraktisti vinoilevaan sävyyn.

Heppoisen suunnitelman mukaan Hevaristi pakastaa teloitetun ruumiin vihannesten sekaan suuressa pakastimessaan, jossa on muun muassa kymmenen kiloa korvasieniä ja puolikas hirvi viime syksyltä, ja jauhaa siitä lampaanruokaa, vaikka lampaat söis. Näyttelyyn on tulossa suuren suuri karsina, jonka satoja ja taas satoja ja tuhansia miljoonia lampaita yleisö saa ruokkia jauhetulla ihmisellä, kunnes napa paukkuu. Yleisölle on myös tarjolla pikkunaposteltavaa.

Pseudotaiteilijan mukaan seoksen tarkoitus on surutta arvostella kuolemanrangaistusta päin naamaa. Hän on aiemmin suunnitellut kuolemaantuomituille osakokonaisuuksia teloituspäivää varten ja pinkin teloituksen näyttelyynsä.

Hevaristin mukaan alipalkatut sorkkalaisasianajajat eivät kuitenkaan ole varmoja, onko useasta ja monesta laittomasta kuolettavasta murhasta kuoliaaksi kuolemaantuomitun Keino Hattusarven sukuelintestamentti pitävä vai pitämätön tai yleensäkään edes testamentti.

Sorkkalaissyntyinen Hevaristi ei ole ensi kertaa synnyttämässä lasta tai pappia kyydissä teoksillaan, vaan toista kertaa. Vuonna 1940 hän asetti vaivihkaa näytille tai jonnekin kymmenen vanhoista kahvinkeittimistä tehtyä betonimyllyä, joissa jokaisessa uiskenteli lammas. Helekutti-teoksen uskomattoman typeränä ideana oli se, että vierailijat saivat halutessaan tai muutoin pakotetusti kääntää betonimyllyn päälle. Jokainen sattumalta halusi, ja teos poiki karitsan lisäksi taiteilijalle puolikkaan syytteen elintarvikerikkomuksesta ja keltaisen kauhan.

Hän on myös kromannut ja myynyt omia kiveksiään kuin sieniä sateella sekä syöttänyt epämääräiselle seurueelle omasta lihastaan luomumenetelmällä valmistettuja pullia, niin sanottuja lihapullia ja omista sappikivistään tehtyä hernekeittoa, joka maistuu aivan käsittämättömän läyleähköltä.

Osittaista näkymättömyyttä sai 40 vuotta sitten myös Hevaristin luonnonsuojaamaton tekele Jääkuutioprojektori, jossa hän tai hänen kätyrinsä punakeltaisella maalilla maalaamalla maalasi järven punakeltaiseksi Sorkanmaalla tai jossain muualla. Taiteilijanplanttu pidätettiin ohimennen, kun hän yritti myöhemmin tai joskus eri juttua Sorkkajärven vuorenpohjalla tai jossain Sorkkalan ja Lampaan rajalla tai jossain.

[Kommentoi uutista]


Manneweb – Manne-uutiset – Satunnainen uutinen