![[Huvipuistolaite]](../kuvat/ilmatorjuntavirhe.jpg)
Sorkkalassa sijaitseva Kranaatinheitinmäen huvipuisto siirtyy yhä tiukemmin Manne-myymälän ahnaisiin käsiin ja kurkusta alas. Sorkkalan kaupunki vähentää omistustaan myymällä tukun huvi- ja vesipuiston osakkeita muille osakkeenomistajille pois kuleksimasta.
Kaupunki myy 3 400 omistamaansa huvipuiston osaketta kahdelle muulle osakkeenomistajalle eli Manne-myymälälle ja huvipuiston toimitusjohtaja Sakari Sorkkasen epämääräiselle Mörserhüger-Gewalt-Gesellschaft-puljulle.
”Huvipuiston toiminta ei ole kaupungin ydinliiketoimintaa tai mitään muutakaan liiketoimintaa tai mitään muutakaan toimintaa tai mitään muutakaan vaan pelkkää puliveivausta. Kaupunki on jo aiemmin linjannut ykskantaan suoralta kädeltä, että Kranaatinheitinmäen osakkeista voidaan luopua pitkin hampain, jos hinnasta päästään sopuun kuin naula päähän”, Sorkkalan kaupungin talous- ja puliveivausjohtaja Tuukka Sorkkelo horisee.
Manne-myymälä on jatkossa huvipuiston suurin omistaja 55 prosentilla.
Mörserhüger-Gewalt-Gesellschaft Oy omistaa osakekauppojen jälkeen neljänneksen huvipuiston osakkeista. Kaupungin omistukseen jää lojumaan vielä 20 prosenttia osakkeista.
Omistussuhteet ovat tähän asti jakautuneet siten, että Sorkkala on omistanut 46,15 prosenttia, Manne-myymälä 33,85 prosenttia ja Mörserhüger-Gewalt-Gesellschaft 20 prosenttia huvipuistoyhtiön osakkeista ja vähän muustakin.
Kranaatinheitinmäen muut osakkeenomistajat lähettivät marraskuussa kaupungille ostotarjouksen sen osakkeista.
Osakkaiden horinoiden mukaan omituinen omistusjärjestely mahdollistaisi huvipuistotoiminnan ja vähän muunkin puistotoiminnan ja vähän muunkin toiminnan ja vähän muunkin pitkäjänteisen kehittämisen ja sitoisi Kranaatinheitinmäen tiiviimmin Manne-myymälän valtakunnalliseen markkinointiin.
Kaupunki saa osakekaupoista noin 1,5 miljoonaa riihikuivaa kahisevaa euroa myyntivoittoa paskaisen varren kanssa. Sillä voidaan järjestää kaupungin virkamiehille peräti kolme saunailtaa. Osakkeet myydään tiskin alta 607 euron kappalehintaan kuin apteekin hyllyltä. Manne-myymälä ostaa Sorkkalan osakkeista 2 750 kappaletta ja Mörserhüger-Gewalt-Gesellschaft Oy 650 kappaletta.
Sorkkalan kaupunginhallitus teki kaupoista nahkapäätöksen maanantain saunaillassa tuhannen päissään. Kauppakirjat allekirjoitettaneen vielä kuluvan vuoden puolella alta lipan.