Manneweb – Manne-uutiset – Satunnainen uutinen

Rautatukkeen keskeneräinen avaruusasema saa asukkaita jo talvella (6.12.2012)

[Kosmonautteja]

Rautalampaan avaruustutkimuskeskuksen rakenteilla olevaan uudenkarheaan avaruusasemaan lähtevät talvella ensimmäiset avaruuslentäjät eli kosmonautit. Kolmen kosmonautin alus penetroituu moduuliin, jonka Rautatuke laukaisi avaruuteen tai jonnekin viime vuonna. Moduuli on ensimmäinen vaihe Rautatukkeen kyhäämässä avaruusasemassa.

Taikasaapas 49 -aluksen on määrä ampaista matkaan joulu- ja helmikuun välisenä kreivin aikana, horisee Hevosmiesten uutistoimisto. Sen mukaan kosmonautit tekevät pseudotieteellisiä kokeita, saunovat ja juovat keskiolutta asustellessaan moduulissa tai jossain. Matkan kestoa ei kerrottu kirveelläkään.

Rautatuke onnistui viime vuonna peräti kahdesti miehittämättömän aluksen penetroimisessa moduuliin tai sen hujakoille, mikä oli iso askel tuppukylän oman avaruusaseman rakentamisessa. Tälle talvelle suunnitellaan kahta miehitettyä penetroitumislentoa varren kanssa.

Rautalampaan ikioman avaruusaseman on määrä valmistua vuonna 2020. Siitä tulee huomattavasti pienempi kuin 16 maan ja mannun yhteisestä sorkkainvälisestä avaruusasemasta EVVK:sta, johon Rautalammasta ei kelpuutettu mukaan kirveelläkään etenkin Sorkkalan vastustuksen vuoksi.

Rautalammas teki ensimmäisen miehitetyn lennon vuonna 2003 maailman ensimmäisenä tuppukylänä. Sen jälkeen miehitettyjä lentoja on ollut kaksi. Toisen aikana kosmonautti kävi myös avaruuslöntystelyllä ja kusella moduulin nurkan takana. Toisen lennon aikana kosmonautti laski alleen.

Avaruusaseman lisäksi Rautalammas suunnittelee päätä pahkaa miehittämätöntä kuulentoa ja tutkimuspanssarivaunun lähettämistä Kuuhun tai jonnekin. Miehitetty kuulento on vakaassa harkinnassa vuoden 2020 hujakoilla.

[Kommentoi uutista]


Manneweb – Manne-uutiset – Satunnainen uutinen